Smary w warsztacie

Witam
Obecnie nieco o smarach i smarowaniu, o tym jak dobrać smar. Smary używa się wszędzie tam gdzie potrzeba zminimalizować tarcie pomiędzy modułami ścierającymi się. Smar naniesiony na nawierzchnie tworzy film, warstwę poślizgową, pomniejsza ona zużycie elementów, zmniejsza wydzielanie się temperatury i równocześnie odbiera ją, przeciwdziała korozji elementów trących np. w otoczeniu wodnym.
Smary w odróżnieniu od olejów mają zagęszczacz, który stabilizuje fazę płynną i nie pozwala jej wyciekać np., z przegubów, łożysk, taśm zębatych. Dobór właściwego zagęszczacza ma znaczenie, ponieważ smary pracują w różnych warunkach: temperatura, prędkość, siła docisku układów trących.


Typowymi smarami stosowanymi obecnie w przemyśle są smary litowe. Używane, jako wielofunkcyjne w elementach: łożyskach tocznych, łożyskach ślizgowych, różnego rodzaju przekładniach i przegubach, prowadnicach ślizgowych i zębatych. Są stosunkowo stabilne i łatwo pompowane, stąd ich powszechne wykorzystanie w smarownicach ręcznych i pneumatycznych. Mają dobrą wytrzymałość na wodę i wysokie temperatury do plus 130 stopni, praca w zakresie niskich i średnich obrotów.
Smar molibdenowy to zmodyfikowany opisany wcześniej, o dwusiarczek molibdenu. Dzięki dodatkowi wykorzystywany do wyższych obciążeń i niższych zakresów obrotów. Polecany do sprężyn w wiatrówkach, niweluje drgania.


Smary miedziowe, temperatura używania do 1200 stopni. Smary odporne na działanie wysokich temperatur, do ochraniania sworzni, gwintów, nakrętek i śrub, łączników rur kolektorów cieplnych, układów wolno poruszających się narażonych na temperatury w przemyśle ciężkim. W przypadku tych smarów, właściwości typowo smarne zanikają przy temp 340 stopni, po tej granicy smar zachowuje cechy zabezpieczające i działa, jako smar suchy. Z tego względu nie powinien byś stosowany do elementów obrotowych, pracujących cyklicznie przy niewielkich obciążeniach i wysokich temperaturach.


Smar silikonowy. Ciekawy smar do użytku na styku powierzchni wykonanych z różnego rodzaju tworzyw sztucznych, metalu, ceramiki, gumy i wielu innych. Przyjęty do kontaktu z żywnością. Odporny na wpływ wody, użytkowany również, jako środek rozdzielający, np. do form wtryskowych.


Smar wapniowy z dodatkiem pyłu grafitowego, tzw. smar grafitowy. Przede wszystkim polecany do smarowania układów narażonych na warunki atmosferyczne i ogromne obciążenie. Doskonale przywiera w wysokich temperaturach (po wytopieniu smaru wapniowego pozostaje grafit) nadająca właściwości suchego smarowania grafitem. Ogromna przewodność elektryczna, ale tu uwaga tylko w połączeniach o znacznym nacisku.


Wazelina techniczna, zastosowanie raczej, jako chwilowe zabezpieczenie przed korozją, oraz jako środek smarujący do słabo obciążonych modułów, np. z tworzyw sztucznych. Stosowana w zabezpieczaniu styków przed utlenianiem, jest izolatorem, ale mając konsystencję płynną nie izoluje styków zetkniętych z pewną siłą.


Smary z dodatkami EP. To smary przeznaczone na wysokie obciążenie i wysokie obroty. Dodatki EP wnikają w reakcję z podłożem metalicznym (na poziomie molekularnym) w dużych temperaturach. Wchodząc w budowę materiału stwarzają warstwy dyfuzyjne i oddzielające elementy na ich styku. Ich aktywność przynosi stałą regenerację powierzchni w przypadku ich wyeksploatowania.

Spraye montażowe Weicon

Copper Paste Assembly jest aerozolem montażowym pozbawionym siarki, niklu czy ołowiu. Spray techniczny sprawdzi się przy połączeniach gwintowych i powierzchni ślizgowych. Aerozol zabezpieczy przed procesami korozyjnymi jak i tarciem powierzchni roboczej w szeroko pojętej technice narzędziowej. Copper Paste Assembly będzie dogodnym preparatem do tulei ciernych, śrub czy innego typu łączeń, np. typu bagnetowego czy wtykowego. Spray montażowy tej serii znajdzie użycie przy redukowaniu wibracji np. na klocku hamulcowym, prowadnicy, krzywce, trzpieniu, biegunie akumulatora czy stykach elektrycznych, szpilkach kół, tulejach ciernych w młotkach zasilanych elektrycznie, pneumatycznie i hydraulicznie.