Woda z nieba

Ocena użytkowników:  / 1
SłabyŚwietny 

Witam jeszcze raz
       Po ostatnim rachunku za wodę stwierdziłem dosyć. Żeby Polak musiał opłacać tak obłędne sumy za wodę, która jest polską, własnością. Mam na myśli nas Lachów. I co da się zrobić? No samemu pozyskać każdymi możliwymi sposobami wodę. Po pierwsze woda pada za darmo z nieba, wiem taki banał, ale w współczesnych czasach czasem powinno się się cofnąć w rozumowaniu do zamierzchłych czasów. Wówczas jedzenie nie kupowało się w sklepach tylko samemu załatwiało. Podobnie wodę.
Ale do rzeczy, z chmur kapie bezpłatna woda, wystarczy ją nagromadzić do zasobnika a po czym pompa do wody, wąż i gotowe. Da się podlewać ogródek, krzaczki, kwiatki i co popadnie tam, kto ma. Zbierając wodę można skorzystać, rynny, z których wydatnie sika się woda.

       Odmienny sposób to studnie, i tu są dwa, no trzy rodzaje. Jedna normalna, trzeba wykopać na taką głębokość, by woda gruntowa zdołała nalecieć, i w owym czasie można wsadzić pompę głębinową. Taka pompa wytwarza ciśnienie, jest to pompa zanurzeniowa. Drugie wyjście to hydrofor. Inaczej pompa zewnętrzna, która zasysa wodę z studni i tłoczy ją pod ciśnieniem na spore odległości. Są takie pompy hydroforowe, które umieją pchać, tłoczyć wodę na 100 metrów w górę ( hydrofor mh inox 2500).
       Inne studnie to studnie chłonne, czyli takie, które gromadzą wodę z systemu odwodnienia, drenażowego około domu lub z pól. Te studnie mają tą wadę, że w czasie suszy są najczęściej puste. Odrębny typ studni to kolektorowe, jakkolwiek inaczej powinno się na nie mówić zbiorniki kolektorowe. Do takich zbiorników odprowadza się wodę z rynien, zwykłych ścieżek opadowych. Studnie takie zbierają wodę płynącą po powierzchni. Są na ogół uszczelniane od wewnątrz żeby zgromadzona woda nie wyciekała na zewnątrz do podkładu. Z wszystkich tych studni wolno przelewać wodę zwykłymi pompami zanurzeniowymi, wirnikowymi, które nie dają ciśnienia, ale mają niezłą wydajność. Pompy zanurzeniowe mają różne zdolności pompowania wody na różne wysokości. Z reguły jest to wysokość 6 metrów, przy takich najtańszych (wq 180f, wq 450 f). Inne pompy mogą pompować wodę nawet na wysokość 27 metrów np.: WQ 3-24-0,75.
       Takie podejście do gromadzenia wody jest jak najbardziej rozsądne, uniezależnia nas od systemów wodociągów, które mogą za sprawą krajowych sprytnych polityków trafić w całkowicie prywatne łapy a wówczas może być ciekawie. Tak czy inaczej rozpoczynam gromadzić wodę, pompować, podlewać i tyle. A jak by, co to pompowanie wody pompami elektrycznymi można zamienić pompowaniem pompami manualnymi. Trzeba się, co prawda namachać, ale przecież ruch to zdrowie, takie pompy ręczne do wody nazywane skrzydełkowymi są wytwarzane w kilku odmianach, zależnie od wydajności np. KN-1 ma wydajność 17l na minutę, a największa KN-5 53/ litry na minutę. Na pewno wydajność zależy od własnej kondycji.

Odsłony: 1857
Blog i poradnik w jednym, duzo przydatnych informacji/a>