Osprzęt do urządzeń wielofunkcyjnych

Ocena użytkowników:  / 1
SłabyŚwietny 


Witam obecny tekst będzie dotyczył zastosowania i typów osprzętu do urządzeń wielofunkcyjnych.

 

W sprzedaży pojawia się coraz to więcej modeli narzędzi wielofunkcyjnych. Postanowiłem i ja opisać do czego mogą się przydać i czy warto mieć takie coś w swoim warsztacie.
Sama nazwa narzędzie wielofunkcyjne jest nieco mylące, bo nie zdołamy za jego pomocą wiercić, wkręcać śrub, frezować itd. Bardziej trafne określenie to elektronarzędzie podcinające, lub może podcinak. W tym zakresie (jako podcinak)jest wielozadaniowy jakimkolwiekzależy to od osprzętu, ale o tym później.

Ważną sprawą jest jego wydajności, która jest kiepska albo bardzo kiepska i nie ma tu znaczenia jaka marka i ile kosztuje. Wynika to z ruchu oscylacyjnego narzędzia ( nie obrotowego !!). Oscylacja o dużej częstotliwości waha się w przedziale do 15-20 tysięcy na minutę przy szerokości oscylacji rzędu kilku milimetrów. Jest to mało w przypadku cięcia, wióry czy urobek nie jest usuwany siłą odśrodkową, jak to ma miejsce np. w pilarkach czy szlifierkach kątowych. Powoduje to zamulanie obszaru cięcia i spowalnia pracę. Dalej obszar cięcia pokrywa się prawie w 100% z obszarem roboczym narzędzia tnącego, wpływa to na duże nagrzewanie i zużycie. Następna sprawa to kształt ostrzy, które muszą wykonywać pracę w dwóch kierunkach ( posuwisto zwrotnych - i oba są robocze, nie ma ruchu jałowego) i nie mogą być agresywne, czyli kąt przyłożenia jest zawsze mniejszy od zera. Skutkuje to spadkiem wydajności, wydłużeniem czasu cięcia, szybkim zużywaniem się ostrzy ( nie dotyczy ostrzy z węglika spiekanego do ceramiki).

To tyle o wadach, dlaczego więc urządzenia wielofunkcyjne cieszą się tak dużym zainteresowaniem?
Powód jest prosty, wypełniają lukę w pracach remontowo naprawczych, są w stanie zrobić pracę, którą nie mogły zrobić inne elektronarzędzia. Dalej, są to bardzo czyste, podczas pracy narzędzia, toteż znakomicie spisują się w pracach remontowych, w zamieszkałych pomieszczeniach. Bo bodajże każdy właściciel, czy właścicielka nie są szczęśliwi jak po przeprowadzonym remoncie trzeba wszystko odkurzać i sprzątać. Wynika to z tego, że wykonując ruch obrotowy narzędzia typu szlifierki, wyrzucają urobek z ogromną prędkością w powietrze, niekiedy nie da się nawet oddychać w takich pomieszczeniach i trzeba używać maski przeciwpyłowych. W przypadku narzędzi wielofunkcyjnych nie ma tego problemu, ruch oscylacyjny redukuje powstawanie znacznego zapylenia w miejscu pracy. Wcześniej pisałem, że jest to wadą ale widzicie, że jest też to zaletą.

Kolejną korzyścią jest sam kształt narzędzia umożliwiający dojście do wszelkich niedostępnych miejsc. Głowica na której mocuje się narzędzia i wcięcia na osprzęcie pozwala na mocowanie ich pod dowolnym katem.
Największą jednak zaletą jest szeroki wybór osprzętu. I fakt, że niezależne z jakiej firmy go kupimy będzie pasował do naszego elektronarzędzia ( nie dotyczy GOP Boscha z 2 - 4 wcięciami).

I na ossprzęcie się skupiamy:

https://domtechniczny24.pl/osprz%C4%99t-do-narz%C4%99dzi-wielofunkcyjnych.html

Osprzęt do narzędzi wielofunkcyjnych do cięcia drewna:
Brzeszczoty do cięcia drewna. Wykorzystywane do podcinania listew drewnianych blisko podłogi lub umieszczonych w narożnikach, wcinania się w panele podłogowe i innych trudno osiągalnych miejscach.
Wąskie brzeszczoty do podcinania różnej szerokości. Idealnie nadają się do wycinania niesymetrycznych, prostokątnych, kwadratowych otworów w płytach drewnianych i drewnopochodnych. Przykładem może być wycięcie otworu na kable w plecach półki na RTV wykonanej z płyty wiórowej.
Brzeszczoty segmentowe z wcięciami do cięcia wgłębnego i prostoliniowego w laminowanej płycie lub twardym drewnie np. do wkomponowania kratek wentylacyjnych. Przycinanie wyżłobień w elementach mebli np. aby umożliwić dostęp do zaworu. Do usuwania drewnianych elementów montażowych,np. kołki, czopy z twardego drewna, które należy skrócić i wyrównać z powierzchnią.

Wycinanie miękkich fug z silikonu, akrylu czy wycinanie miękkich uszczelek. Mieliście kiedyś z tym problem? Chyba nie ma nic makabrycznego niż usuwanie starego silikonu nożem do tapet a i tak przenigdy nie da się go w pełni usunąć, bo albo się złamie nóż albo porysamy powierzchnię. Teraz mamy wybór możemy wykorzystać do tego celu charakterystyczny dwustronny nóż AIZ 28 SC, na razie robi go tylko Bosch.
Nóż do wycinania miękkich materiałów. Można nim bez kłopotu ciąć wykładziny podłogowe z linoleum, wykładziny dywanowe, ciąć maty gumowe, płyty gumowe na uszczelki i podkładki, maty schodowe, materiały antywibracyjne i głuszące z filcu i tkanin miękkich.
I analogiczny nóż a ściśle mówiąc szpachelka do usuwania starej farby z gładkich powierzchni. i wszelkich innych prac gdzie wykorzystywaliśmy szpachelkę jako skrobaczkę.

Osprzęt do narzędzi wielofunkcyjnych do cięcia metalu.
Tak jest również osprzęt do cięcia metali.
Brzeszczoty do cięcia wgłębnego w metalach, cięcia utwardzanych śrub i gwoździ, cięcia stali nierdzewnej - to głównie markowe Boscha.
Brzeszczoty do cięcia cienkościennych profili metalowych i elementów z metali kolorowych. Cięcie listew aluminiowych wykończeniowych.

Brzeszczoty do materiałów wykonanych z włókien szklanych. Te ostatnie znajdują zastosowanie w cięciach remontowych łodzi, kadłubów, kabinw i korpusów maszyn wykonanych z żywic epoksydowych i poliestrowych.

Brzeszczoty do plastików do wcinania i cięcia. Wszelkie rurki PCV używane w pracach instalacyjnych, prace naprawcze i montażowe w rurach kanalizacyjnych i innych, elementy plastikowe w stolarce okiennej i drzwiowej.

Płyty szlifierskie do papierów ściernych na rzep i do włóknin ściernych. Tym osprzętem wykonamy wszelkie prace czyszczące niedostępnych miejsc, przypalonych zbiorników, prace przygotowawcze pod malowanie, satynowanie powierzchni zabrudzonych.

Osprzęt do narzędzi wielofunkcyjnych do cięcia ceramiki.

Tu zwłaszcza zwrócę uwagę na znakomite wręcz rozwiązanie: Częstokroć w domu stajemy przed dylematem jak usunąć stare fugi? Tarcza z napylonym grubym ziarnem z węglika wolframu i urządzenie wielofunkcyjne doskonale się do tego nadaje. Dojdziemy nim wszędzie, nawet pod ubikacją, nie nakurzymy w toalecie i szybko i skutecznie usuniemy fugi.
Brzeszczoty do cięcia i wcinania się w flizy i terakoty i inne elementy ceramiczne.
Brzeszczoty z węglikiem do usuwania zaprawy lub kleju z płytek ceramicznych, np. przy wymianie uszkodzonych płytek.
Brzeszczoty z nasypem diamentowym do suchego przecinania terakoty.

Jeszcze parę słów o mocowaniu, pisałem że jest ono jednakowe dla wszystkich. Na poczatku tak było. Trzeba przy zakupie zwrócić uwagę na zarys i ilość wcięć oraz rozmieszczenie. Bo np. Bosch wprowadził z 2 i 4 wcięciami.

Wumieniona liczba zastosowań mówi sama za siebie. Narzędziem wielofunkcyjnym - obojętnie jakiej jakości i marki zrobimy bardzo dużo, pod warunkiem, że będziemy dysponowali adekwatnym osprzętem. Warto przy zakupie wyposażyć się w różne typy, zrobić sobie zestaw i włożyć na czarną godzinę do pojemnika.

Tu jednak, żeby być szczerym muszę napisać o wydatkach na osprzęt. Jest on kosmicznie drogi w zestawieniu z innymi narzędziami używanymi do podobnych prac. I tu posłużę się przykładem:
Jeśli chcemy uciąć pręt gwintowany M12, to możemy wziąć oprawkę i brzeszczot do metalu 300 mm za 1 złotówkę lub brzeszczot bimetalowy za 5 zł i bez problemu przetniemy pręt. Z tym, że brzeszczotem tradycyjnym możemy np: zrobić 10 cięć a brzeszczotem bimetalowym 100 cięć. Możemy też wziąć tarczę do metalu 125*1*22,2 mm na szlifierkę kątowa za 3zł i zrobimy błyskawicznie np 40 cięć.
Jeżeli spróbujemy korzystając z narzędzia wielofunkcyjnego przeciąć pręt gwintowany M12 brzeszczotem do metalu:
- Graphite za 28 zł ( zrobimy może 2-5 cięć) czas cięcia wieczność.
- Bosch Bimetal za 85 zł ( zrobimy 10-20 cięć) czas trochę krótszy niż Graphite ale nadal długi.
Powyższe informacje prezentują nam koszt cięcia metalu, analogicznie jest z innymi materiałami. Dlaczego, mimo tego ludzie chwalą sobie wielofunkcyjne narzędzia?
Wcześniej o tym pisałem, co jeżeli będzie trzeba przeciąć sterczący pręt gwintowany M12 zraz blisko ściany, który znajduje się 2 cm od narożnika okna z PCV ? Brzeszczotem nie podejdziemy, a szlifierką zniszczymy okno PCV i uszkodzimy ścianę! Rozwiązaniem jest urządzenie wielofunkcyjne, drogie ale jedyne. Wykonamy czyste bezproblemowe ciecie. Mam nadzieję że podany przykład jest wystarczający.

Na rynku jest wiele różnych urządzeń wielofunkcyjnych, różnią się od siebie ceną, mocą, systemem montażu narzędzi, jakością. Postaram się w niedługim czasie opisać większość z nich.

Na koniec streszczenie, czym są urządzenia wielofunkcyjne i co możemy nimi zrobić.

1. Urządzenie wielofunkcyjne pozwala wykonać szereg prac: szlifowanie, wycinanie, przecinanie, skrobanie, usuwanie fug, wymiana płytek, cięcie wykładziny, filcu i inne.

2. Bogaty osprzęt pasuje prawie do wszystkich elektronarzędzi, niezależnie jakiej firmy: Yato, Bosch, Makita, Einhell, Fein, Metabo.

3. System mocowania narzędzi jest uniwersalny i pozwala na mocowanie osprzętu różnych producentów.

To tyle pozdrawiam.

Odsłony: 726
Blog i poradnik w jednym, duzo przydatnych informacji/a>