Maski na twarz przeciwpyłowe

Ocena użytkowników:  / 1
SłabyŚwietny 

Witam
     W minionych czasach i nawet w współczesnych, pracownicy nie lubili wykonywać pracę w masce przeciwpyłowej lub w rękawicach. Było to uważane za rodzaj przywary, bo wszakże mocny mężczyzna jest niezniszczalny itd. Współcześnie coraz więcej osób pracujących fizycznie zaczyna zwracać uwagę na opiekę swojego ciała i zdrowia. Świadomość zagrożeń jest coraz większa i niesłychanie dobrze, bo zdrowie jest jedno i szybko można je zniweczyć a odzyskać trudno.
     Teraz niechęć do np. masek przeciwpyłowych może być konsekwencją czegoś innego. Z trudem można pracować w temperaturze 30 stopni z maską na twarzy przez pare godzin. I tu wynika problem odpowiedniego i dopasowanego sprzętu BHP, który nie będzie dokuczliwy w używaniu, i usprawni wydajność pracy przy równoległym zachowaniu funkcji ochronnej.
Rozpocznę od ochrony dróg oddechowych, czyli co poczAć żeby nie wdychać syfu. Najbardziej powszechnym sposobem jest korzystanie z masek filtracyjnych, bo dostarczanie powietrza czystego z dmuchawy jest kosztowne i o tym nie będę pisał.
Filtrowanie dotyczy: aerozoli stałych lub ciekłych – dla lepszego zrozumienia będę pisał pyły, par i gazów substancji szkodliwych (a jest ich współcześnie coraz więcej), i mieszanin pyłu (aerozolu) i gazu.
Jeżeli mamy do czynienia z pyłami o różnej wielkości to stosujemy :
Maski przeciwpyłowe jednorazowe lub maski przeciwpyłowe wielokrotnego użytku Tu jest temat nieco bardziej złożony dlatego poświęciłem mu aż 3 posty:

Maski wielokrotnego użytku opis ogólny, Dobór poczłaniaczy i filtropochłaniaczy do masek wielokrotnego użytku tu są dwie części i taki przykład bardzo konkretny instrukcja do zestawiu uniwersalnym przeciwgazowym .
Maski przeciwpyłowe jednorazowe, o tym będzie ten artykuł.
     To maski produkowane z włókniny filtracyjnej ( mnie kupować tanich masek z papieru, bo to jest pomyłka) stosowane w pracach związanych z zapyleniem np.: cięcie, szlifowanie, skuwanie gruzu lub cięcie tarczą diamentową, piaskowanie, przeładunek materiałów pylistych jak kasze, mąka, cement itp. Dotyczy rzecz jasna prac krótkookresowych. Maski takie nie powinno się stosować przez dłuższy czas, dlatego że podczas wydychania para wodna nawilża maskę i jednocześnie filtruje pyły. Tak zabrudzona maska jest doskonałym siedliskiem pleśni, grzybów i innych drobnoustrojów, jak ją założymy któryś tam raz to będziemy inhalować patogeny – nie polecam.
     Maski jednorazowe ze względu na swoja niską cenę są bardzo popularne, lecz wiele osób neguje ich skuteczność. Powodem jest użycie maski niedopasowanej, o dużych oporach oddechu błyskawicznie zapychającej się i o słabym komforcie używania. Na rynku jest wiele dobrych masek i każdy powinien indywidualnie próbować, my sprzedajemy polskie maski przeciwpyłowe wykonane z włókniny. Zalet tych masek to doskonałe dopasowanie do twarzy. Wszystko dzięki grubej puszystej włókninie, która jak się założy to super uszczelnia nawet jak mamy zmarszczki . Maski są robione w wersji z zaworkiem i bez, oraz w 3 klasach P1, P2 i P3. Na ogół na budowy idzie maska przeciwpyłowa P1 z zaworkiem.
Na rynku są tak jak pisałem wiele dobrych masek głównie miękkich, jedynie co, to radzę stronić od twardych, sztywnych masek zamiast takich lepiej założyć ścierkę na twarz, przynajmniej cos to da.

Odsłony: 2014
Blog i poradnik w jednym, duzo przydatnych informacji/a>