Zastosowanie i budowa agregatów malarskich

Ocena użytkowników:  / 2
SłabyŚwietny 
Kategoria: Narzędzia pneumatyczne Utworzono: czwartek, 08, marzec 2018 Opublikowano: czwartek, 08, marzec 2018 Super User

Dzień dobry, przygotowałem garść danych o agregatach malarskich.
Agregat malarski - narzędzie do aplikacji hydrodynamicznej - tłoczy i spręża farbę bez użycia powietrza. Farba jest aplikowana przez niewielki otwór dyszy, pod wysokim ciśnieniem ponad 190 bar. Wtedy farba jest rozpylana w strumień o określonej szerokości i wysokości, w zależności od rozmiaru dyszy, kącie rozpylania i szybkości przepływu. Powoduje to, że uzyskujemy dużą wydajność nanoszenia bez większych strat farby. W pomieszczeniu nie ma mgiełki jak w przypadku stosowania pistoletów powietrznych.


Agregaty hydrodynamiczne bezpowietrzne, czyli takie, które podają farbę bez użycia powietrza dzielimy na dwie grupy ze względu na rodzaj podawania farby. Są to:
– agregaty tłokowe
– agregaty membranowe.

Agregaty tłokowe są narzędziami profesjonalnymi, o sporej wydajności i szerszym spektrum zastosowań. Na ogół są wyposażone w płytki sterujące przepływem farby. Budowa tłoka pozwala na podawanie gęstszych farb bez większego wysiłku. Agregaty tłokowe o wydajności przekraczającej 6 litrów/min mogą służyć również jako agregaty do nakładania szpachli czy gęstych farb strukturalnych. Trzeba pamiętać, że są to urządzenia mocniejsze i bardziej uniwersalne, ale zdecydowanie droższe w zakupie i eksploatacji.

W pompach membranowych podzespołem roboczym jest elastyczna membrana wprawiana w ruch przez system silnik mimośród, tłok lub elektromagnes. Nie będę się zbytnio rozpisywał na temat ich szczegółowej budowy i działania. Wystarczy tylko powiedzieć że odchodzą do lamusa, decydującym powodem jest malutka efektywność, niskie podciśnienie zasysania farby, kiepskie ciśnienie aplikowania farby i co za tym idzie wydajności.

Agregat malarski tłokowy z napędem elektrycznym 

Zależnie od liczby mogą być jedno lub wielotłokowe. Przeważnie cena odzwierciedla jakość tłoków czyli ich żywotność, podobnie jak w przypadku myjek ciśnieniowych, mogą one być skonstruowane z aluminium, mosiądzu, stali nierdzewnej z elementami ceramicznymi. Tego się nie dowiemy bo przeważnie nikt takich informacji nie podaje.
Sam sprawdzałem, agregat ma działać jak jest tańszy to trzeba sądzić, że żywotność pompy będzie mniejsza, czyli zrobi mniej roboczogodzin niż drogi markowej firmy.

Używanie agregatu malarskiego, branża to głównie budownictwo, nie nadaje się do prac precyzyjnych typu malowanie niedużych powierzchni drewnianych itd. Jego zastosowaniem jest malowanie wielkich powierzchni w sposób szybki i dużą ilością farby. Dalej duża siła ssąca umożliwiająca malowanie praktycznie każdą farbą bez względu na gęstość.

Przed zakupem należy sobie odpowiedzieć na kilka pytań.

Ile mamy powierzchni do pomalowania i z jaką częstotliwością będziemy go używać. Zakup agregatu żeby pomalować jeden dom mija się z celem. No chyba, że planujemy zaraz go sprzedać. Agregaty malarskie będą przydatne dla firm wykończeniowych, budowlanych czy produkcyjnych, w których miesięcznie leci setki litrów farby.

Do jakich farb agregat będzie używany?

Tutaj nie ma wielkiej filozofii. Do farb wystarczy wersja podstawowa. Jeżeli planujemy nakładać gęste farby lub szpachle, wtedy kupujemy agregat o dużej mocy i dużej wydajności. Można to w miarę szybko poznać w instrukcji, będzie tam wyszczególnione jakie dysze można używać.

I tu przechodzę do tematu: dobór dyszy.

ZNACZENIE NUMERÓW DYSZY

Dysze oznacza się 3 cyframi My w naszym sklepie Dom Techniczny Wieluń mamy Dedry.

Ostatnie dwie cyfry to grubość otworu dyszy podany w tysięcznych cala. Im większy otwór, tym bardziej gęstym i lepkim materiałem możemy natryskiwać. Ta sama wartość określa max. wydajność agregatu malarskiego. Pierwsza cyfra nazywa kąt natrysku (4=40°). Definiuje ona szerokość pasa natrysku po jej pomnożeniu przez 5, przy założeniu , że malujemy w odległości pomiędzy 25 -28 cm od ściany.

Dla przykładu: Dysza 415 to dysza o kącie rozpylania 40o i średnicy dyszy 0,015 ".

Uwaga!!

Wydajność agregatu malarskiego warunkuje max. średnicę dyszy. Nie wolno używać większych średnic, bo wtedy pompa nie będzie w stanie utrzymać ciśnienia roboczego. Farba nie będzie prawidłowo rozpylana.
Dysze ulegają zużyciu, z czasem zwiększa się ich średnica kąt natrysku. Jest to spowodowane właściwościami ściernymi cząsteczek znajdujących się w farbie ( wypełniacze, pigmenty).

Zaplecze serwisowe związane z tematem wyżej.
Agregaty malarskie jak wszystkie maszyny mogą ulec awarii. Więc zdecydowanie się na producenta/importera, który umożliwi stały dostęp do części serwisowych, przewody, dysze, filtry.


CZYSZCZENIE I KONSERWACJA AGREGATU
Po skończonej pracy trzeba pieczołowicie wyczyścić agregat, ale nie jest to tajemnica. Tak robi się w wypadku wszelkich pistoletów malarskich. Jeżeli stosujemy farby wodorozcieńczalne to nie ma problemu, lejemy wodę z kranu i możemy w bardzo tani sposób oczyścić agregat. Dysze jeżeli są zaschnięte czyścimy acetonem lub rozpuszczalnikiem do wyrobów akrylowych. Pamiętać należy że nie wolno zalewać gumek acetonem bo możemy się zdziwić.
Jeżeli agregat nie będzie w użyciu przez dłuższy czas, trzeba go zabezpieczyć przed korozją a przedtem usunąć wodę z przewodów i pompy.
To tyle pozdrawiam

Odsłony: 1279
Blog i poradnik w jednym, duzo przydatnych informacji/a>